Názov projektu: Kreatívne prístupy  vo vyučovaní v špeciálnej škole

 

Zhrnutie projektu:

Naša organizácia – Spojená škola internátna vo Vranove nad Topľou je štátnou vzdelávacou inštitúciou zaoberajúcou sa výchovou a vzdelávaním detí s mentálnym postihnutím rôzneho stupňa. Poskytujeme vzdelávanie 185 žiakom, z ktorých väčšina trpí okrem mentálneho postihnutia aj inými pridruženými zdravotnými postihnutiami, akými sú napr. telesné, zrakové, sluchové postihnutie alebo trpia chorobami ako napr. epilepsia, cukrovka. Tieto deti pochádzajú z marginalizovaných rómskych komunít, teda zo sociálne znevýhodneného prostredia. Žijú v nevyhovujúcich priestoroch segregovaných osád  v našom meste a jeho okolí. Nemajú dostatočne podnetné rodinné zázemie pre svoj osobnostný a vzdelanostný rozvoj. Evidujeme absenciu základných hygienických návykov, nízku úroveň samoobslužných zručností i spôsobov správania sa. Práca s týmito deťmi je nesmierne náročná a pedagógovia s nimi pracujúci musia byť profesijne na vysokej úrovni s dostatočnými skúsenosťami a  zmyslom pre empatiu.

Edukačné pôsobenie učiteľa na takéto deti si vyžaduje prísun nových poznatkov a podnetov pre jeho zdokonalenie a inováciu, aby dokázal zaujať, pritiahnuť ich pozornosť a presvedčiť ich o opodstatnenosti vzdelania a získania základných zručností  pre ich budúci život.

 

Cieľom nášho projektu preto je: „Zvýšiť kompetencie pedagógov v oblasti kreatívnych techník, predovšetkým dramatickej výchovy v edukácii mentálne postihnutých detí pochádzajúcich z marginalizovaných rómskych komunít prostredníctvom krátkodobých zahraničných mobilít.“

 

Aktivitami projektu budú:

Mobilita č.1: Kurz kreatívnych techník v triede – absolvuje ju odborníčka na dramatickú výchovu, koordinátorka kreatívnych techník v našej škole a lektorka pre vzdelávanie dospelých v oblasti tvorivej dramatiky.

Mobilita č.2: Kurz jazykovej prípravy anglického jazyka – absolvuje ho riaditeľka školy z dôvodu zdokonalenia sa v anglickom jazyku, ktorý potrebuje na absolvovanie Job shadowing a komunikáciu s partnermi v Anglicku pre nadviazanie možnej ďalšej spolupráce.

Mobilita č.3: Obidve účastníčky absolvujú Job shadowing v škole  Tree way school v Bath v juhozápadnom Anglicku aby videli aplikáciu kreatívnych techník vo vyučovaní mentálne postihnutých žiakov v škole so segregovaným typom vyučovania a zhodnotili možnosti prínosu pozorovaných aktivít a iných získaných skúseností k nám do školy.

 

Mobilitám bude predchádzať mailová komunikácia medzi našimi pedagógmi a pedagógmi z partnerských škôl, aby sa vzájomne zoznámili a vymenili si svoje doterajšie skúsenosti z práce v oblasti kreatívnych techník.  Prostredníctvom výmeny informácií si pedagógovia dohodnú program ta, aby bol vzhľadom na krátky časový fond, čo najefektívnejší a mal čo najvyšší prínos.

Po absolvovaní mobilít vypracujú účastníci materiály, v ktorých implementujú nadobudnuté vedomosti a znalosti z pozorovaní. Všetky dôležité informácie z využívania kreatívnych techník, predovšetkým dramatickej výchovy  zapracujeme do našich pedagogických materiálov (učebných plánov, osnov).

Tieto budú slúžiť nielen pre našu internú potrebu, ale následne ich prezentujeme a rozšírime aj do iných škôl podobného typu.

Pre úspešnú realizáciu projektu bude zostavený projektový tím (projektová manažér, finančný manažér, účtovník).

 

Absolvovaním uvedených zahraničných mobilít  očakávame výsledky a dopad na účastníkov projektu:

  • aplikácie metód dramatickej výchovy vo vyučovacom procese,
  • aplikácie inovatívnych metód do tvorby  vyučovacích programov pre žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami,
  • rozvoja kreativity a využitia ďalších kreatívnych techník vo vzdelávaní,
  • rozvoja multikulturalizmu,
  • aplikácie metód a foriem práce do vyučovania, ktoré vedú k zníženiu nežiaducich vplyvov prostredia (predovšetkým domáceho) na deti z MRK a zo sociálne znevýhodneného prostredia na ich štúdium v súvislosti so znížením počtu vymeškaných hodín, predčasného ukončenia školskej dochádzky, požívania návykových látok, predčasného, nechceného tehotenstva a pod…

 

Zvýšením odborného potenciálu pedagogických zamestnancov v uvedených oblastiach očakávame dopad na cieľové skupiny (deti so ŠVVP prevažne pochádzajúcimi z marginalizovaných rómskych komunít – MRK) prevažne:

  • uvedomenie si vlastnej jedinečnosti žiakov – detí, prostredníctvom zlepšenia ich výsledkov v škole,
  • zvýšenie sebavedomia, ktoré povedie k asertívnejšiemu správaniu voči negatívnym vplyvom okolia,
  • zvýšenie pocitu dôležitosti a potreby pre rozvoj spoločnosti, v ktorej žijú,
  • zvýšeniu pocitu potreby meniť postupne podmienky života vo svojej komunite.

 

Aktivity z projektu: 

Mobilita č.1 Bekéniová Londýn 2015

 

 

 

 Mobilita č.2 Kopčeková Londýn 2015

 

        

 

Mobilita č.3 Tethford 2016 – Kopčeková, Bekéniová